Legends of Westeros
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Cechy i Umiejętności

Go down

Cechy i Umiejętności Empty Cechy i Umiejętności

Pisanie  Maester on Nie Mar 01, 2020 9:43 pm

CECHY


Cechy opisują fizyczne i mentalne atrybuty postaci. Jej krzepę, zwinność, wytrzymałość na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, zdolności umysłowe, urok osobisty oraz aparycję. Pomagają one określić jakie szanse postać ma w dojściu do postawionego przed nią celu używając wybranego przez siebie podejścia. Są również ważne w opisaniu postaci oraz jej postrzeganiu przez otoczenie, o czym warto pamiętać. Postać o niskiej Sile z pewnością nie będzie zachwycać umięśnioną sylwetką, zaś postać o wysokiej Charyzmie emanować będzie aurą pewności siebie. Cechy przybierają wartość od 1 do 20.
Rozpoczynając grę każda Cecha postaci ma wartość 1. Ponadto gracz otrzymuje 54 punkty do rozdysponowania pomiędzy Cechy wedle woli z uwzględnieniem ograniczenia mówiącego, iż podczas tworzenia postaci Cecha nie może przybrać wartości powyżej 19.
Rozwój Cech następuje poprzez zdobywanie Punktów Doświadczenia, których każde kolejne 30 zapewnia postaci 2 nowe punkty do wydania na Cechy. Na jednej postaci można uzyskać w ten sposób maksymalnie 20 dodatkowych punktów do wydania na Cechy. Punkty Doświadczenia naliczają się po 1 za post fabularny oraz można otrzymać je za wykonywanie misji rozgrywanych z MG lub wpływające na świat działania postaci podjęte z własnej inicjatywy. Licznik Punktów Doświadczenia każdy gracz może znaleźć w profilu swojej postaci.
Modyfikatory Cech:
Cechy o określonej wartości zapewniają modyfikatory wpływające na sukces powiązanych z nimi testów.
Wartości:
1 to -5 w testach
2-3 to -4 w testach
4-5 to -3 w testach
6-7 to -2 w testach
8-9 to -1 w testach
10-11 to +0 w testach
12-13 to +1 w testach
14-15 to +2 w testach
16-17 to +3 w testach
18-19 to +4 w testach
20 to +5 w testach


CechaZastosowanie
SiłaOkreśla krzepę postaci, jej zdolność do podnoszenia ciężarów, siłowania się oraz zadawania obrażeń.
ZręcznośćPowala określić refleks postaci, to z jaką łatwością przychodzą jej akrobacje czy uniki oraz jak zwinnie posługuje się dłońmi.
WytrzymałośćInformuje o odporności postaci na niekorzystne warunki zewnętrzne, zmęczenie oraz obrażenia.
InteligencjaOkreśla walory umysłowe postaci, z jaką łatwością jest ona w stanie rozumować oraz planować.
CharyzmaInformuje o sile charakteru postaci oraz jej zdolności by przekonać innych do swoich racji.
UrodaOkreśla jak przyjemna dla oka jest aparycja postaci i jej styl bycia.


OPCJONALNIE!:
Jeżeli gracz czuje, że szczęście mu sprzyja może zdecydować się na otrzymanie Cech swojej postaci w formie rzutu. Zwraca się wówczas do Mistrza Gry z prośbą o wykonanie rzutów (MG wykonują rzuty za pośrednictwem serwisu kostnica.eu, aby wszystkie wyniki były zapisane i dostępne w razie potrzeby), a ten dostarcza mu 6 wyników, które gracz może następnie przyporządkować do swoich Cech. Wartości między wynikami nie można zmieniać, nie można obniżyć wyniku jednego rzutu, aby podnieść wartość drugiego. Wyniki można przyporządkować do Cech w dowolnej kolejności. Szansa otrzymania wyniku lepszego od standardowego z rozdania punktów jest identyczna co szansa na otrzymanie wyniku gorszego, gracze decydują się na skorzystanie z tej zasady na własną odpowiedzialność. Po wykonaniu rzutów nie przewidujemy możliwości zrezygnowania z nich i skorzystania ze standardowego rozdawania, byłoby to nieuczciwe wobec innych graczy, którzy nie rzucali lub przyjęli odpowiedzialnie swoje niższe wyniki. Oczywiście rozumiemy również, że gra postacią ze strasznie niskimi Cechami może nie być przyjemna. Dlatego gracze, którzy wyrzucą Cechy o łącznej wartości poniżej 40 otrzymają dodatkowe punkty do rozdania by do tej liczby dorównać (Np. otrzymane wyniki to 10, 10, 10, 1, 1, 1 dające sumę 33. Gracz przydziela te wyniki do Cech, po czym dodaje do nich dowolnie 7 punktów by uzyskać sumę 40). Mistrzowie Gry nie będą patrzeć przychylnie na porzucanie lub specjalne uśmiercanie postaci o uzyskanych przez rzut niższych rzutach, zasada ta jest opcjonalna, jeżeli ktoś wie, że jako ofiara pecha nie będzie się dobrze bawił niech powstrzyma się od podejmowania ryzyka!


UMIEJĘTNOŚCI


Umiejętności określają wiedzę oraz doświadczenie postaci w związanej z nimi dziedzinie oraz pomagają określić szansę na sukces w testach podejmowanych podczas wykonywania powiązanych z dziedziną czynnościami. Umiejętności podzielone są na dziewięć kategorii zwykłych oraz dwie specjalne (Umiejętności Fabularne, których nie da się wykupić, a jedynie zdobyć w czasie gry oraz Dziedzictwo, które wynika z pochodzenia postaci).
Rozpoczynając grę każda postać ma do wydania 20 Punktów Umiejętności, które może rozdać wedle woli z uwzględnieniem jednego początkowego ograniczenia. Mianowicie w jednej kategorii wydać można przy tworzeniu postaci maksymalnie 5 Punktów Umiejętności.
Koszt każdej umiejętności to zazwyczaj 1 Punkt Umiejętności za poziom. Istnieje od tej zasady kilka wyjątków, których cena wynosi 2 Punkty Umiejętności za poziom, są one odpowiednio oznaczone w poszczególnych kategoriach. Warto również wspomnieć, że zakup umiejętności na poziomie wyższym wymaga posidania już niższego poziomu, tak więc zakup Jeździectwa II kosztuje łącznie 2 Punkty Umiejętności (1pkt za poziom I i 1pkt za poziom II)
Rozwój umiejętności następuje poprzez zdobywanie Punktów Doświadczenia, których każde kolejne 15 zapewnia postaci 1 nowy Punkt Umiejętności. Górny próg PU jakie można rozdać na jednej postaci to 65 plus dodatkowe 5 punktów w kategorii "Różne" (przykładowo postać może mieć rozdane 20pkt w Społeczeństwo i po 15 w Złodziejstwo, Łowiectwo i Ekonomię, co daje sumę 65PU, w tym wypadku może wydać jeszcze 5pkt w Różne, ale nie w żadną inną kategorię). Punkty Doświadczenia naliczają się po 1 za post fabularny oraz można otrzymać je za wykonywanie misji rozgrywanych z MG lub wpływające na świat działania postaci podjęte z własnej inicjatywy. Licznik Punktów Doświadczenia każdy gracz może znaleźć w profilu swojej postaci.
Redystrybucja Punktów Umiejętności jest możliwa wraz z rozwojem postaci. Może się zdarzyć, że wojowniczy lord zostanie okaleczony podczas bitwy i zmuszony będzie do rezygnacji z aktywnej roli w polu. Umiejętności wojenne zaczną powoli rdzewieć, a on może poświęcić się innym dziedzinom. Może pochłonie go zarządzanie i rozwój włości? Może utemperowany swoim kalectwem skupi się na szlachetnej sztuce dyplomacji? A może zacznie zapijać swoją stratę i odreagowywać organizując huczne biesiady? Wydając Punkt Umiejętności postać może więc wymienić również jeden poziom posiadanej już zdolności na inną. Oczywiście wymiana tak samo jak nauka wymaga stosownego uzasadnienia fabularnego. W przypadku postaci, które wydały już wszystkie PU takowa wymiana pozostaje kwestią indywidualnego ustalenia z Mistrzem Gry.


Dziedzictwo:
Cechy i Umiejętności 0zc7etG
Północ Pamięta
[Północ]
OpisZapewnia +1 w testach związanych z Wytrzymałością oraz testach na Przetrwanie. Głowa postaci jest mocniejsza o 2 kufle.
Wysoko Jak Honor
[Dolina]
OpisZapewnia +0,5 w testach powiązanych z Siłą/Wytrzymałością oraz +1 w testach na Tropienie oraz Jeździectwo.
Wiecznie Skłóceni
[Dorzecze]
OpisZapewnia +0,5 do testów związanych z Wytrzymałością/Inteligencją, a także +1 do testów na Blef oraz Tropienie.
Spłacamy Długi
[Zachód]
OpisZapewnia modyfikator +0,5 w testach związanych z Charyzmą/Urodą oraz zwiększa przychód z włości o 5%.
Żyzne Ziemie
[Reach]
OpisZapewnia +0,5 w testach na Charyzmę/Inteligencję oraz +1 w testach na Perswazję oraz Blef.
Żmije z Pustyni
[Dorne]
OpisZapewnia +0,5 w testach związnaych z Charyzmą/Zręcznością oraz +1 w testach na Jeździectwo. Głowa postaci mocniejsza o 2 kufle.
Nasza Jest Furia
[Ziemie Burzy]
OpisZapewnia +1 w testach na Siłę oraz +1 w testach przeciwko zmęczeniu. Głowa postaci jest mocniejsza o 2 kufle.
Ziemie Niczyja
[Czarny Nurt]
OpisZapewnia +0,5 w testach na Charyzmę/Inteligencję, a także +1 w testach na Przetrwanie/Żeglarstwo
Sól i Żelazo
[Żelazne Wyspy]
OpisZapewnia +0,5 w testach związanych z Siłą/Wytrzymałością oraz +1 w testach na Żeglugę/Pływanie.
Prawdziwa Północ
[Wolni Ludzie]
Opis+1 do testów związanych z Wytrzymałością oraz +1 do testów na Przetrwanie/Tropienie.
Dzieci Valyrii
[Wolne Miasta]
OpisZapewnia +1 do testów związanych z Charyzmą oraz +1 do testów na Znajomość Rynku. Koszt organizacji wydarzeń jest mniejszy o 5%.
Krew Smoka
[Valyrianie]
OpisZapewnia +1 do testów związanych z Urodą. Autorytet postaci jest wyższy o stopień.
Władcy Koni
[Dothrakowie]
OpisZapewnia modyfikator +1 do testów związanych ze Zręcznością oraz Jeździectwem. Podróż konno szybsza o 10%.
Łowcy Wielorybów
[Ibbeńczycy]
OpisZapewnia +1 do testów związanych z Siłą oraz +1 do testów na Żeglugę/Zapasy.
Władcy Niewolników
[Ghiscarczycy]
Opis+1 do testów związanych z Charyzmą. Autorytet wyższy o stopień.
Jeźdźcy Rydwanów
[Sarnor]
OpisZapewnia +0,5 w testach na Siłę/Wytrzymałość oraz +1 w testach związanych z Jeździectwem. Umiejętność Powożenia nie wlicza się do limitu umiejętności.

Różne:
Cechy i Umiejętności XbXBxfq
JeździectwoOpisUmiejętność określa zdolność jazdy konnej postaci, jej umiejętność do utrzymania się w siodle oraz sprawnego kierowania wierzchowcem. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w testach powiązanych z jazdą konno.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
PowożenieOpisPierwszy poziom tej umiejętności pozwala postaci wprawnie kierować wozem lub karocą, drugi zaś umożliwia jej prowadzenie rydwanu.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak
RzemiosłaOpisZa każdy poziom tej umiejętności postać otrzymuje modyfikator +1 w testach związanych z danymi umiejętnościami rzemieślniczymi. Jedno rzemiosło można rozwinąć maksymalnie do +4.
Umiejętność posiada XIV poziomów.
WymaganiaBrak
InstrumentyOpisZa każdy poziom tej umiejętno postać otrzymuje modyfikator +1 w testach związanych z grą na wybranym przez siebie instrumencie. Jeden instrument rozwinąć można maksymalnie do +4.
Umiejętność posiada XIV poziomów.
WymaganiaBrak
GryOpisZa każdy poziom tej umiejętności postać otrzymuje modyfikator +1 w testach związanych z jednym typem gier (gry karciane, kości, cyvasse). Jeden tym gier można rozwinąć maksymalnie do +4.
Umiejętność posiada XII poziomów.
WymaganiaBrak
Stalowa wątrobaOpisZa każdy poziom tej umiejętności zwiększa liczbę możliwych do wypicia kufil o 4
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
ZnajomościOpisKażdy poziom tej umiejętności zwiększa o 10 liczbę  możliwych do wydania Punktów Znajomości
Umiejętność posiada XX poziomów.
WymaganiaMożna zakupić ją tylko przy tworzeniu Karty Postaci

Społeczeństwo:
Cechy i Umiejętności XbXBxfq
PerswazjaOpisPostać zręcznie posługuje się słowem, z pomocą swojego zwinnego języka umie znaleźć wyjście z wielu problemowych sytuacji. Każdy poziom tej umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach na przekonywania lub zastraszanie, zapewnia również ochronę przed podanymi oraz próbami uwodzenia.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
BlefOpisPostać jest zręcznym kłamcą, wprawnym w uwiarygadnianiu swojej własnej wersji wydarzeń. Każdy poziom tej umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach na blef lub rozpoznanie łgarstwa.
Umiejętnośc posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
UwodzenieOpisPostać wie co powiedzieć i jak się zachować, aby wzbudzić zainteresowanie swojego celu. Każdy poziom tej umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach powiązanych z uwodzeniem.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
UfnośćOpisPostać sprawia wrażenie godnej zaufania i szczerej, ludzie chętniej współpracują z nią z własnej woli oraz inicjatywy. Każdy poziom tej umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach na wbudzanie zaufania.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaPerswazja I
ZahartowanieOpisJako wprawny dyplomata postać wie jak postawić na swoim i umie być nieustępliwa w negocjacjach. Każdy poziom tej umiejętności zapewnia możliwość jednego, natychmiastowego przerzutu nieudanego testu dyplomatycznego.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaPerswazja I
ObycieOpisPostać wie jak odnaleźć się w otoczeniu i znaleźć informacje o interesujących ją osobistościach. Każdy poziom tej umiejętności pozwala dowiedzieć się jednej ciekawostki o wybranej osobie, która może okazać się przydatna w późniejszych rozmowach. Informacje te mogą zostać uzyskane poprzez plotki ze służbą, obserwację celu czy też na inny sposób.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaUfność I oraz Perswazja II
Gra PozorówOpisZnając panującą na dworach sytuajcę postać nauczyła się maskować swoje prawdziwe oblicze, aby zmylić potencjalnych przeciwników. Osoby próbujące dowiedzieć się czegoś o niej za sprawą Obycia mogą mieć problem z odkryciem ciekawych informacji, a bardziej niedoświadczeni mogą nawet zostać wprowadzeni w błąd. Każdy poziom zapewnia również modyfikator +0,5 przeciwko zewnętrznym akcjom dyplomatycznym wobec postaci.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaZahartowanie I oraz Perswazja II

Złodziejstwo:
Cechy i Umiejętności XbXBxfq
SkradanieOpisPostać umie poruszać się skrycie, nie dopuszczając do wykrycia swojej obecności. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach na poruszanie się bez wykrycia.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
AkrobatykaOpisPostać jest zwinna i wygimnastykowana, umie wykonywać wszelkiego rodzaju sztuczki, a także łatwo radzi sobie z przeszkodami. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach na akrobatykę (występy, upadki z wysokości, pokonywanie przeszkód w biegu, itp.).
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaSkradanie I
Zwinne PalceOpisPostać posiada doświadczenie w skrytym manipulowaniu swoim otoczeniem, nieważne czy chodzi o odcięcie sakiewki przechodzącego kupca, czy podłożenie dowodów na winę przeciwnikom swojego pana. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach powiązanych z kradżieżą kieszonkową lub pokrewnymi czynnościami.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
SkrytobójstwoOpisPostać wie w jakie miejsce należy celować by uzyskać ja najbardziej śmiercionośny efekt. Każdy poziom tej umiejętności zwiększa przedział trafienia krytycznego w walce w zwarciu o 1.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaSkradanie II
UnikiOpisZwinność często pomaga uniknąć potencjalnie niebezpiecznego ciosu. Każdy poziom tej umiejętności zwiększa Klasę Pancerza postaci o 1, o ile nie używa ona zbroi lub nosi pancerz nienarzucający ograniczeń na KP pochodzące ze Zręczności.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
Rozbrajanie MechanizmówOpisPostać jest wprawna w radzeniu sobie z różnego rodzaju mechanizmami takimi jak zamki czy pułapki. Jest również w stanie sabotować większe machiny. Każdy poziom umiejętnościa zapewnia modyfikator +1 w testach na otwieranie zamków, rozbrajanie pułapek oraz sabotaż.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak

Łowiectwo:
Cechy i Umiejętności Od37zXW
StrzelectwoOpisPostać z wprawą posługuje się broniami dystansowymi. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach na trafienie celu za pomocą broni dystnsowej.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
TropienieOpisPostać wie jak szukać śladów i podążać za złapanym tropem. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +2 w testach na tropienie.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak
KamuflażOpisPostać wie jak skutecznie ukryć siebie lub swoje schronienie. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach na kamuflowanie osób/obiektów/miejsc.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaTropienie I
PrzetrwanieOpisPostać wie jak przetrwać w niesprzyjających warunkach, umie oprawić upolowaną zwierzynę, rozpalić ogień czy też zbudować schronienie. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +2 w testach na przetrwanie.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak
TresuraOpisJest to umiejętność postaci do uczenia i wychowywania zwierząt, ale również jej ogólne zdolności w kontaktach z nimi (np. uspkojenie agresywnego, dzikiego zwierzęcia, aby bezpiecznie się wycofać). Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +1 w testach związanych z tresurą lub kontaktami ze zwierzętami.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
Sokole OkoOpisPostać jest niezwykle precyzyjnym strzelcem, umiejącym trafić we wrażliwe punkty i szybko unieszkodliwić przeciwnika. Każdy poziom umiejętności zwiększa przedział trafienia krytycznego o 1, kiedy korzysta się z broni dystansowej.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaStrzelectwo II
CzujnośćOpisPosać jest spostrzegawcza i świadoma jest swojego otoczenia, trudno ją zaskoczyć. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +2 w testach na czujność/spostrzegawczość.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak

Agresja:
Cechy i Umiejętności Od37zXW
WalkaOpisUmiejętność określa skuteczność postaci oraz jej doświadczenie podczas walki w zwarciu. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w testach na trafienie celu za pomocą broni do walki w zwarciu (w tym pięści i innych części ciała).
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
DwuręcznośćOpisPostać umie korzystać z dwóch broni jednocześnie. Pierwszy poziom umiejętności pozwala sprawnie korzystać z drugiej broni zadając połowę obrażeń z jej pomocą, drugi poziom pozwala zadawać drugą bronią pełne obrażenia.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaWalka I
Wielkie BronieOpisUmiejętność określa stopień biegłości postaci w walce za pomocą broni dwuręcznej. Każdy poziom zwiększa zadawane obrażenia o 2pkt., kiedy używana jest broń do walki w zwarciu dzierżona oburącz.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaWalka I
SzałOpisPostać wpada w furię w miarę otrzymywania obrażeń. Za każdy poziom umiejętności zadawane obrażenia wzrastają o 1pkt., kiedy liczba Punktow Życia postaci spadła poniżej połowy.
Umiejętność posiada II poziomy.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaBrak
SzarżaOpisPostać jest biegła w wykonywaniu szarży. Umiejętność ta pozwala użyć w rzucie na obrażenia podwójnej liczby kości zapewnianych przez wykorzystywaną broń jeśli postać wykonuje atak z szarży.
Umiejętność posiada I poziom.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaWalka II oraz Jeździectwo II
Szerokie CięcieOpisPostać jest biegła w walce z wieloma przeciwnikami, posiadając tą umiejętność może zadawać obrażenia trzem pobliskim celom jednocześnie.
Umiejętność posiada I poziom.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaWalka II
NiszczycielOpisPostać znana jest ze swojej skuteczności na polu bitwy. Biorąc udział w większym starciu każdy poziom tej umiejętności zmniejsza liczbę rannych po stronie oponenta o 5, zamieniając ich w niemożliwe do odratowania zimne trupy.
Umiejętność posiada II poziomy.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaWalka I oraz Szał I

Defensywa:
Cechy i Umiejętności Od37zXW
OdpornośćOpisOkreśla odporność postaci na obrażenia oraz zmęczenie, zwiększa liczbę Punktów Życia o 10 za każdy posiadany poziom umiejętności.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
TarczaOpisPostać umie biegle posługiwać się tarczą. Każdy poziom zwiększa Klase Pancerza podczas używania tarczy o 1.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak
ZbrojnyOpisPostać wie jak dobrze korzystać z posiadanej zbroi. Każdy poziom umiejętności zwiększa Klasę Pancerza o 1, jeżeli postać wykorzystuje pancerz nakładający ograniczenia na bonusy do KP wynikające ze Zręczności.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaOdporność I
Mocna GłowaOpisKażdy poziom umiejętności zmniejsza przedział trafienia krytycznego przeciwko postaci o 1.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaOdporność II
Drugi OddechOpisPostać umie utrzymać się na nogach mimo groźnych ran oraz doskwierającego jej zmęczenia. Każdy poziom pozwala kontynuować walkę przez 1 dodatkową turę po utracie wszystkich Punktów Życia.
Umiejętność posiada II poziomy.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaOdporność II
BastionOpisPostać jest prawdziwym wsparciem dla swoich sojuszników na polu bitwy. Biorąc udział w większym starciu jest ona w stanie ocalić 5 towarzyszy broni na poziom umiejętności od pewnej śmierci, zamieniając ją jedynie w rany, które z czasem się zagoją.
Umiejętność posiada II poziomy.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaBrak
OsłonaOpisPostać ma wprawę w walce z oponentami wykorzystującymi broń dystansową. Jeżeli używa ona tarczy otrzymuje bonus +1 do Klasy Pancerza przeciwko pociskom, kiedy korzysta z tarczy. Drugi poziom zapewnia również bonus +1 do KP sojusznikom przebywającym w bezpośrednim pobliżu postaci.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak

Dowodzenie:
Cechy i Umiejętności MOUhaha
TaktykaOpisPostać posiada wiedzię i doświadczenie konieczne do kierowania wojskami na polu bitwy. Każdy poziom umiejętności zapewnia modyfikator +0,5 do skuteczności żołnierzy walczących pod jej rozkazami.
Umiejętność posiada IV poziomy.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaBrak
PrzywództwoOpisPostać jest inspirującym przywódcą, ktróy wie jak pociągnąć za sobą ludzi i utrzymać w nich ducha walki. Każdy poziom zwiększa morale wojsk walczących pod komendą postaci o 1.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaCharyzma 14 oraz Taktyka I
AutorytetOpisPostać cieszy się sporym autorytetem wśród swoich żołnierzy oraz innych podwładnych. Każdy poziom zwiększa poziom trudności przekonania podwładnych postaci do zdrady o 1, zmniejsza też szanse na brak posłuchu wśród wojska.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaPrzywództwo I
LogistykaOpisPostać umie sprawnie organizować działanie armii, prędkość przemiszczania się jej sił, a także różnego rodzaju operacji (np. przeprawy przez brody czy załadunek na okręty) zostaje zwiększona.
Umiejętność posiada I poziom.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaTaktyka II
ZwiadOpisSkuteczność zwiadowców w armii prowadzonej przez postać otrzymuje modyfikator +0,5 za każdy poziom lub +1 jeżeli postać osobiście prowadzi oddziały zwiadowcze.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak
PrefektOpisPostać posiada wprawę w kierowaniu obozem wojskowym. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w teście na rozbicie obozu przez wojska pod komendą postaci lub +2 jeżeli postać osobiście dogląda prac. Taki sam modyfikator dodawany jest w testach na utrzymanie porządku w obozie.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak
Żołnierskie OkoOpisPostać zna się na ludziach i umie odnaleźć wśród swoich żołnierzy najodpowiedniejsze osoby do wypełniania konkretnych zadań. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w testach na wyszukiwanie oficerów/itp.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak

Ekonomia:
Cechy i Umiejętności MOUhaha
HandelOpisPostać zna się na sztuce handlu i umie się targować. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w testach na targowanie się.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
ZarządzanieOpisPostać jest wprawnym zarządcą, dla którego zwiększanie dochodów z różnej maści źródeł nie jest problemem. Każdy poziom zwiększa dochód postaci pochodzący z jej stałych przedsięwzięć o 5%.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaBrak
SzacowanieOpisZdolności handlowe postaci pozwalają jej chronić się przed naciągaczami oraz znaleźć argumenty przemawiające za uzyskaniem pożądanej ceny nawet w niekorzystnych warunkach. Każdy poziom pozwala postaci uzyskać jeden przerzut lub porzucić negocjacje w razie zakończonego niepowodzeniem testu na targowanie.
Umiejętność posiada II poziomy.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaHandel II
KwatermistrzOpisPostać jest doskonałym organizatorem wojskowym. Każdy poziom zmniejsza koszt ponoszony przez prowadzenie armii o 5%, może również pomóc z wyżywieniem wielkich sił.
Umiejętność posiada II poziomy.
UWAGA! Każdy poziom tej umiejętności kosztuje 2 Punkty Umiejętności!
WymaganiaZarądzanie I oraz Handel I
Znajomość RynkówOpisPostać umie odnaleźć się na znanych sobie oraz zagranicznych targowiskach. Każdy poziom zapewnia modyfikator +2 w testach na poszukiwanie ciekawych i korzystnych ofert na rynku.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaHandel I
BiesiadnikOpisPostać jest znanym organizatorem uczt oraz balów, umiejętność ta zmniejsza ostateczny koszt organizowania podobnych wydarzeń o 5%.
Umiejętność posiada I poziom.
WymaganiaBrak

Wiedza:
Cechy i Umiejętności MOUhaha
MedycynaOpisPostać biegła jest w sztuce leczenia, umie zabezpieczać i oczyszczać rany, diagnozować choroby i prowadzić odpowiednie kuracje. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w testach na medycynę.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaInteligencja 11
AlchemiaOpisPostać parając się alchemią poznała sposoby na sporządzanie wszelkiej maści naparów, eliksirów czy też smarów. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 do testów na tworzenie/rozpoznanie substancji alchemicznych.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaInteligencja 14
TruciznyOpisPostać posiada wiedzę o tworzeniu śmiercionośnych lub uciążliwych substancji. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w testach na sporządzanie/identyfikację trucizn.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaInteligencja 14
JęzykiOpisKażdy poziom pozwala wybrać jeden dodatkowy język ponad rodzimy z jakim zaznajomiona jest postać.
Umiejętnośc posiada VI poziomów.
WymaganiaBrak
InżynieriaOpisUmiejętność projektowania oraz konstrukcji machin, oraz budowli. Każdy poziom zapewnia modyfikator +1 w testach na stworzenie projektu lub wykonanie odpowiedniej konstrukcji.
Umiejętność posiada IV poziomy.
WymaganiaInteligencja 12
KulturaOpisZnajomość kultury obcych krain pozwala uniknąć wielu wynikających z przypadkowych zachowań nieprzyjemności. Pierwszy poziom umiejętności zapewnia postaci wiedzę o kulturze ludów żyjących na jej kontynencie, drugi poziom zapewnia wiedze również o tych żyjących poza nim.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak
Czytanie i PisanieOpisUmiejętność czytania oraz pisania w znanych postaci językach.
Umiejętność posiada I poziom.
WymaganiaInteligencja 6
ŻeglugaOpisPostać umie zarządzać ora sterować jednostkami pływającymi. Za każdy poziom otrzymuje modyfikator +2 w testach związnaych z żeglugą.
Umiejętność posiada II poziomy.
WymaganiaBrak

Umiejętności Fabularne:
Cechy i Umiejętności 0zc7etG
Znajoma twarzOpisTwoje haniebne czyny są znane w podziemnych kręgach
Typy spod ciemnej gwiazdy mają Cię za swojego
Na listach gończychOpisTeraz to żeś się popisał
Huczą o tobie w całych miastach
Różnej masy dewiaci Cię podziwiają
Król złoczyńcówOpisJesteś najsławniejszym czarnym charakterem w królestwie
A może nawet dwóch sąsiednich
Matki opowiadają swoim dzieciom bajki na przestrogę o tobie
Strażnicy miejscy wypatrują Cię w każdej bramie miast
SławnyOpisJesteś sławny wśród wieśniaków i niektórych mieszczan
Możesz liczyć na darmowy posiłek w karczmie
Ulubieniec luduOpisTeraz mówią o tobie nawet w karczmach
Być może na krzywy ryj uda Ci się dostać darmowy pokój
Bohater luduOpisIdąc przez miasto każdy radośnie Cię wita
Płeć przeciwna spogląda na Ciebie zalotnie
W domu okolicznego władyki jesteś honorowym gościem
MówcaOpisJesteś jednym z najbardziej znanych mówców
ZłotoustyOpisMową potrafisz zdziałać niejedne cuda
Ba, posadzisz przy stole nawet Brackena i Blackwooda
ŻołnierzOpisJesteś solidnym człowiekiem bez strachu przed bitką
Każdego przeciwnika powinieneś bez trudu nabić na swe ostrze
Postrach bitewOpisŻołnierze Westeros modlą się byś nie stanął im na drodze
TaktykOpisPotrafisz dbać o swoich żołnierzy na polu walki
Dzięki temu mniej z nich wraca do domu na tarczy
Bóg wojnyOpisTwoje umiejętności są legendą na całym kontynencie
Nikt nie chce stawać z tobą w szranki
DorobkiewiczOpisPowoli stajesz się bogaty, a ludzie już zaczynają o tobie mówić
PrzedsiębiorcaOpisJesteś znany w wielu kręgach handlowych
Ludzie nie boją się robić z tobą interesów
NowobogackiOpisPosiadasz niemałą fortunę, pora pomyśleć o gildii kupieckiej
Jesteś znany i poważany na salonach kupieckich
Smocza KośćOpisWiesz jak obrabiać smoczą kość
Valyriańska stalOpisWiesz jak obrabiać valyriańską stal


Ostatnio zmieniony przez Maester dnia Wto Wrz 01, 2020 12:23 am, w całości zmieniany 4 razy
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 253
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Cechy i Umiejętności Empty Re: Cechy i Umiejętności

Pisanie  Maester on Nie Mar 01, 2020 9:43 pm

STAROŚĆ


Specjalnym rodzajem umiejętności fabularnej jest Starość. Wiek postaci niesie ze sobą pewne konsekwencje. Ciało nie jest już tak sprawne, jak za młodu, przez co ciężej trafić orężem, czy też uchronić się przed nim. Istnieje również ryzyko zbliżającej się śmierci. Choć tabelka poniżej przedstawia kwartalną, procentową szansę na zgon, rzut jest tylko dla chętnych, którzy lubią trochę więcej ryzyka. Zgon też najpewniej nie odbyłby się drogą natychmiastową, a dał graczowi okres stopniowego osłabienia na dopięcie ostatnich spraw i pożegnanie z bliskimi postaci. W przypadku tworzenia postaci, ostatnia kolumna przedstawia dodatkową ilość Punktów Umiejętności dostępną do wydania na samym początku (warto wspomnieć, że liczba ta nie podnosi ogólnego limitu maksymalnego wydanych PU). Natomiast starzejąca się postać w trakcie rozgrywki, o ile przekroczy kolejny próg wiekowy, otrzymuje różnicę między tymi progami, tj. zawsze 2 PU.
Gdy nasza postać osiągnie trzeci próg starości, czyli 81 lat, Mistrz Gry wykonuje rzut na niedołężność. Czynność ta jest powtarzana przy przekraczaniu kolejnych progów. Oczywiście z większą szansą. To samo tyczy się ryzyka, że postać dopadnie demencja. Rzut na otępienie wykonywany jest przy przekroczeniu czwartego progu i kolejnych.


WiekModyfikator do Trafienia/Klasy PancerzaModyfikator do testów Siły/Zręczności/WytrzymałościKwartalny rzut na śmierćDodatkowe PU
61-70-100%2PU
71-80-2-12%4PU
81-90-3-25%6PU
91-100-4-310%8PU
101-110-5-420%10PU
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 253
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach