Legends of Westeros
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Cechy i Umiejętności

Go down

Cechy i Umiejętności Empty Cechy i Umiejętności

Pisanie  Maester Nie Mar 01, 2020 9:43 pm

CECHY


Cechy opisują fizyczne i mentalne atrybuty postaci. Jej krzepę, zwinność, wytrzymałość na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, zdolności umysłowe, urok osobisty oraz aparycję. Pomagają one określić jakie szanse postać ma w dojściu do postawionego przed nią celu używając wybranego przez siebie podejścia. Są również ważne w opisaniu postaci oraz jej postrzeganiu przez otoczenie, o czym warto pamiętać. Postać o niskiej Sile z pewnością nie będzie zachwycać umięśnioną sylwetką, zaś postać o wysokiej Charyzmie emanować będzie aurą pewności siebie. Cechy przybierają wartość od 1 do 20.
Rozpoczynając grę każda Cecha postaci ma wartość 1. Ponadto gracz otrzymuje 54 punkty do rozdysponowania pomiędzy Cechy wedle woli z uwzględnieniem ograniczenia mówiącego, iż podczas tworzenia postaci Cecha nie może przybrać wartości powyżej 19.
Rozwój Cech następuje poprzez zdobywanie Punktów Doświadczenia, których każde kolejne 30 zapewnia postaci 2 nowe punkty do wydania na Cechy. Na jednej postaci można uzyskać w ten sposób maksymalnie 20 dodatkowych punktów do wydania na Cechy. Punkty Doświadczenia naliczają się po 1 za post fabularny oraz można otrzymać je za wykonywanie misji rozgrywanych z MG lub wpływające na świat działania postaci podjęte z własnej inicjatywy. Licznik Punktów Doświadczenia każdy gracz może znaleźć w profilu swojej postaci.
Modyfikatory Cech:


CechaZastosowanie
SiłaOkreśla krzepę postaci, jej zdolność do podnoszenia ciężarów, siłowania się oraz zadawania obrażeń.
ZręcznośćPowala określić refleks postaci, to z jaką łatwością przychodzą jej akrobacje czy uniki oraz jak zwinnie posługuje się dłońmi.
WytrzymałośćInformuje o odporności postaci na niekorzystne warunki zewnętrzne, zmęczenie oraz obrażenia.
InteligencjaOkreśla walory umysłowe postaci, z jaką łatwością jest ona w stanie rozumować oraz planować.
CharyzmaInformuje o sile charakteru postaci oraz jej zdolności by przekonać innych do swoich racji.
UrodaOkreśla jak przyjemna dla oka jest aparycja postaci i jej styl bycia.


OPCJONALNIE!:


UMIEJĘTNOŚCI


Umiejętności określają wiedzę oraz doświadczenie postaci w związanej z nimi dziedzinie oraz pomagają określić szansę na sukces w testach podejmowanych podczas wykonywania powiązanych z dziedziną czynnościami. Umiejętności podzielone są na dziewięć kategorii zwykłych oraz dwie specjalne (Umiejętności Fabularne, których nie da się wykupić, a jedynie zdobyć w czasie gry oraz Dziedzictwo, które wynika z pochodzenia postaci).
Rozpoczynając grę każda postać ma do wydania 20 Punktów Umiejętności, które może rozdać wedle woli z uwzględnieniem jednego początkowego ograniczenia. Mianowicie w jednej kategorii wydać można przy tworzeniu postaci maksymalnie 5 Punktów Umiejętności.
Koszt każdej umiejętności to zazwyczaj 1 Punkt Umiejętności za poziom. Istnieje od tej zasady kilka wyjątków, których cena wynosi 2 Punkty Umiejętności za poziom, są one odpowiednio oznaczone w poszczególnych kategoriach. Warto również wspomnieć, że zakup umiejętności na poziomie wyższym wymaga posidania już niższego poziomu, tak więc zakup Jeździectwa II kosztuje łącznie 2 Punkty Umiejętności (1pkt za poziom I i 1pkt za poziom II)
Rozwój umiejętności następuje poprzez zdobywanie Punktów Doświadczenia, których każde kolejne 15 zapewnia postaci 1 nowy Punkt Umiejętności. Górny próg PU jakie można rozdać na jednej postaci to 65 plus dodatkowe 5 punktów w kategorii "Różne" (przykładowo postać może mieć rozdane 20pkt w Społeczeństwo i po 15 w Złodziejstwo, Łowiectwo i Ekonomię, co daje sumę 65PU, w tym wypadku może wydać jeszcze 5pkt w Różne, ale nie w żadną inną kategorię). Punkty Doświadczenia naliczają się po 1 za post fabularny oraz można otrzymać je za wykonywanie misji rozgrywanych z MG lub wpływające na świat działania postaci podjęte z własnej inicjatywy. Licznik Punktów Doświadczenia każdy gracz może znaleźć w profilu swojej postaci.
Redystrybucja Punktów Umiejętności jest możliwa wraz z rozwojem postaci. Może się zdarzyć, że wojowniczy lord zostanie okaleczony podczas bitwy i zmuszony będzie do rezygnacji z aktywnej roli w polu. Umiejętności wojenne zaczną powoli rdzewieć, a on może poświęcić się innym dziedzinom. Może pochłonie go zarządzanie i rozwój włości? Może utemperowany swoim kalectwem skupi się na szlachetnej sztuce dyplomacji? A może zacznie zapijać swoją stratę i odreagowywać organizując huczne biesiady? Wydając Punkt Umiejętności postać może więc wymienić również jeden poziom posiadanej już zdolności na inną. Oczywiście wymiana tak samo jak nauka wymaga stosownego uzasadnienia fabularnego. W przypadku postaci, które wydały już wszystkie PU takowa wymiana pozostaje kwestią indywidualnego ustalenia z Mistrzem Gry.


Dziedzictwo:

Różne:

Społeczeństwo:

Złodziejstwo:

Łowiectwo:

Agresja:

Defensywa:

Dowodzenie:

Ekonomia:

Wiedza:

Umiejętności Fabularne:


Ostatnio zmieniony przez Maester dnia Pią Mar 18, 2022 10:31 pm, w całości zmieniany 10 razy
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 274
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Cechy i Umiejętności Empty Re: Cechy i Umiejętności

Pisanie  Maester Nie Mar 01, 2020 9:43 pm

STAROŚĆ


Specjalnym rodzajem umiejętności fabularnej jest Starość. Wiek postaci niesie ze sobą pewne konsekwencje. Ciało nie jest już tak sprawne, jak za młodu, przez co ciężej trafić orężem, czy też uchronić się przed nim. Istnieje również ryzyko zbliżającej się śmierci. Choć tabelka poniżej przedstawia kwartalną, procentową szansę na zgon, rzut jest tylko dla chętnych, którzy lubią trochę więcej ryzyka. Zgon też najpewniej nie odbyłby się drogą natychmiastową, a dał graczowi okres stopniowego osłabienia na dopięcie ostatnich spraw i pożegnanie z bliskimi postaci. W przypadku tworzenia postaci, ostatnia kolumna przedstawia dodatkową ilość Punktów Umiejętności dostępną do wydania na samym początku (warto wspomnieć, że liczba ta nie podnosi ogólnego limitu maksymalnego wydanych PU). Natomiast starzejąca się postać w trakcie rozgrywki, o ile przekroczy kolejny próg wiekowy, otrzymuje różnicę między tymi progami, tj. zawsze 2 PU.
Gdy nasza postać osiągnie trzeci próg starości, czyli 81 lat, Mistrz Gry wykonuje rzut na niedołężność. Czynność ta jest powtarzana przy przekraczaniu kolejnych progów. Oczywiście z większą szansą. To samo tyczy się ryzyka, że postać dopadnie demencja. Rzut na otępienie wykonywany jest przy przekroczeniu czwartego progu i kolejnych.


WiekModyfikator do Trafienia/Klasy PancerzaModyfikator do testów Siły/Zręczności/WytrzymałościKwartalny rzut na śmierćDodatkowe PU
61-70-100%2PU
71-80-2-12%4PU
81-90-3-25%6PU
91-100-4-310%8PU
101-110-5-420%10PU
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 274
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach