Legends of Westeros
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Pracownie Maesterów

Go down

Pracownie Maesterów Empty Pracownie Maesterów

Pisanie  Mistrz Gry Sob Paź 16, 2021 4:15 pm

Komnaty zawierające w sobie biura i laboratoria maesterów, w których pracują oni nad księgami, tłumaczeniami, mapami, prowadzą drobne badania alchemiczne czy też oddają się innym pracom mającym poszerzyć ich wiedzę na temat świata lub wzbogacić zbiory Cytadeli.
Mistrz Gry
Mistrz Gry

Liczba postów : 9640
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Lelek Sob Paź 16, 2021 6:53 pm

08.11.11 PZ

Lelek pojawił się w Cytadeli zgodnie z zaproszeniem, które otrzymał. Z trudem ukrywał podekscytowanie, wywołane faktem, że mógł na własne oczy ujrzeć ten przybytek wiedzy wszelakiej. Czy samo zaproszenie go zaskoczyło? I tak i nie. Świadom był zainteresowania, które względem jego osoby żywili maesterowie. Dostrzegł już bowiem ich obecność na kazaniach, wszak ich wyglądu nie szło pomylić z nikim innym. Jednak czy na pewno chcieli z nim rozmawiać wyłącznie o wojnie w Dorzeczu? Cóż, miał co do tego pewne wątpliwości. Wielu przetrwało weteranów z armii Lannistera i Durrandona, którzy mogli podzielić się swymi historiami, zwłaszcza, że trochę czasu już minęło. Chyba, że maesterowie byli ciekawi perspektywy chłopskiej rebelii, a nikogo z jej członków nie mieli okazji przepytać. No cóż, to możliwe, choć Lelek miał przeczucie, że może chodzić o coś więcej. Mimo to przyszedł zgodnie z zaproszeniem, by szczerze odpowiedzieć na wszelkie pytania. Gdy kto spytał go o to kim jest, zamierzał przedstawić się i wspomnieć o zaproszeniu, które dostał, by pokierowano go w odpowiednie miejsce.
Lelek
Lelek

Liczba postów : 141
Data dołączenia : 03/06/2020

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Mistrz Gry Sob Paź 16, 2021 9:20 pm

Kiedy Lelek pojawił się w Cytadeli i zdradził swe miano, okazało się, że jeden z adeptów czekał na jego przybycie. Przywitał on Głosiciela i przedstawił się jako Edric. Miał mu służyć za przewodnika do pracowni maestera Cristona, który to odpowiedzialny był za zaproszenie wystosowane do kaznodziei. Prowadzony przez adepta Lelek sprawnie pokonywał kolejne korytarze kompleksu - widział ludzi zgromadzonych w Komnacie Skrybów, widział wielu adeptów i maesterów krążących po korytarzach, część z nich nosiła naręcza ksiąg lub przybory do pracy w laboratoriach, udało mu się również rzucić okiem na aulę, w której jeden ze starszych uczonych wykładał coś młodszym stażem członkom bractwa. W końcu jednak stanęli przed pracownią maestera Cristona. Edric zapukał, zajrzał do środka i zaraz zaprosił Lelka do środka, gdzie zostawił go sam na sam ze starszym mężczyzną. Maester był już całkowicie siwy, miał długą brodę i krótko przystrzyżone włosy, jego ciało wydawało się jednak wciąż być sprawne, a ruchy miał płynne.
- Usiądź, proszę - rzekł do Lelka, pokazując mu krzesło naprzeciw. - Wina? - zapytał, zerkając na stojącą na blacie karafkę. - Nie jest to nic wyszukanego, ale wystarczy, aby zwilżyć sobie gardło w czasie rozmowy - dodał. - Jeżeli zechciałbyś coś przekąsić nie bój się powiedzieć, zaraz mogę posłać Edrica po coś... bardziej sycącego.

Maester
Mistrz Gry
Mistrz Gry

Liczba postów : 9640
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Lelek Sob Paź 16, 2021 9:42 pm

Edric poprowadził go korytarzami, a wnętrze Cytadeli zrobiło na Lelku niemałe wrażenie. Ten rozmach, tylu uczonych w jednym miejscu... zagwizdałby z podziwem, gdyby nie czuł, że może być to nieuprzejme. Gdy dotarli na miejsce, podziękował Edricowi za poprowadzenie go, po czym wszedł do środka. Maestera Cristona powitał skinieniem głowy, po czym zajął wskazane mu miejsce. -Dziękuję za zaproszenie, maesterze. Pochlebia mi, że mogę być waszym gościem. A wina chętnie spróbuję. - rzekł. Nie zamierzał urazić swego gospodarza odmową, a prawdą było, że zwilżenie gardła mogło mu się przydać. Oczywiście nie zamierzał się tam upijać, co przecież i Siedmiu nie byłoby miłe. Ot tak, dla smaku i rozluźnienia. -Nie czuję głodu, ale nie odmówię później, jeśli nasza rozmowa się przeciągnie. - odparł z lekkim uśmiechem. -Z pewnością jednak nie zapraszałeś mnie, wyłącznie po to, bym mógł skorzystać z hojności kuchni Cytadeli. Czym więc mogę Ci służyć, maesterze Cristonie? - zapytał. Zwrócił uwagę na noszony przez rozmówcę łańcuch. Z rozmów z Jeremim i z ksiąg, które przeczytał, wiedział, że na podstawie ogniw dało się ocenić, czym właściwie zajmował się konkretny maester. Dobrze byłoby wiedzieć, w czym, poza historią, specjalizuje się jego rozmówca. I czy na pewno historia jest jego domeną...
Lelek
Lelek

Liczba postów : 141
Data dołączenia : 03/06/2020

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Mistrz Gry Nie Paź 17, 2021 9:38 pm

Maester Criston uśmiechnął się do Lelka i napełnił jego kielich winem. Było czerwone i miało słodki smak.
- Do Cytadeli dotarły już różne doniesienia dotyczące wojen, które toczyły się ostatnimi czasy w Westeros, część z nich na terenie Dorzecza lub w jego pobliżu - przemówił uczony. - Mamy raporty od maesterów służących w Fairmarket, Casterly Rock oraz Końcu Burzy, a także od kilku innych. Nie było jednak żadnego maestera, który towarzyszyłby buntującym się w krainach Tridentu chłopom, ani oddziałom prowadzonym przez ser Gregora Storma  - wyjaśnił. - Uznaliśmy, że byłbyś bardzo dobrą osobą do wypytania w tej kwestii. Relacja jaką możesz przedłożyć z pewnością wiele by wniosła do pracy jaka powstaje w Cytadeli na temat ostatniej wojny, aby przyszłe pokolenia mogły o niej pamiętać.
Wyglądało więc na to, że maester Criston ma zamiar przeprowadzić z Lelkiem jedynie wywiad dotyczący jego działań w Dorzeczu, a także jego relacji z ser Gregorem. Jeżeli Cytadela posiadała informacje od maestera z Casterly Rock, to niewątpliwie wiadomo w niej było o wizycie jaką rycerz z Synów Wojownika złożył wraz z Lelkiem królowi Zachodu. Później jednak, o ile Głosiciel nie miał nic przeciwko, maester postanowił również wypytać go o jego obecne działania - co sprowadziło go z Dorzecza do Starego Miasta, co skłoniło go do rozpoczęcia swojego cyklu kazań i do czego dążył rozpoczynając swoją pracę. Wydawał się w końcu bardzo pobożnym i skromnym człowiekiem, w Cytadeli słyszeli też o jego pracy na rzecz ubogich i potrzebujących. Nie miało to już nic wspólnego z wojną, ale mogło być istotne dla kronik Starego Miasta.

Maester
Mistrz Gry
Mistrz Gry

Liczba postów : 9640
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Lelek Pon Paź 18, 2021 1:42 am

Skinął głową, gdy maester odpowiadał na jego niewypowiedziane podejrzenia, częściowo je rozwiewając. Łańcuch mężczyzny świadczył o jego dużym doświadczeniu, w tym zwłaszcza w zakresie historii, choć nie tylko. Słowa mężczyzny w połączeniu z tym faktem brzmiały przekonująco, więc nic nie stało na przeszkodzie, by Lelek zaspokoił ciekawość Cristona. -Jeśli tylko mogę pomóc, to z chęcią to uczynię. - zapewnił, zadowolony z faktu, że mógł przyczynić się do słusznego dzieła, po czym przeszedł do opowiadania swojej historii. Nie zamierzał zatajać wątku swoich wizji, wszak wspominał o nich otwarcie w kazaniach. Opowiedział jak zmotywowały go do podjęcia aktywnych działań przeciwko Twardorękiemu, jak zmobilizował chłopów, po czym dołączył do wyprawy Ser Gregora Storma. Mężczyznę odmalował takiego, jakiego go poznał, choć ich znajomość nie trwała długo - dzielnego i zdeterminowanego, a jednocześnie wierzącego w słowa Lelka. Opowiedział o wspólnej kampanii, bitwie pod Kamiennym Septem, którą jednakże znał jedynie z drugiej ręki, a także o dalszej walce przy boku lannisterskiej armii. Poinformował też, że z pewnością część ludzi, która przybyła z nim z Dorzecza zgodziłaby się na rozmowę i dodała część informacji, którymi sam Lelek mógł nie dysponować - choćby szczegóły wspomnianej bitwy.

Chętnie odpowiadał również na następne pytania, dotyczące jego późniejszej pracy. Do Starego Miasta przyciągnęła go potrzeba zrozumienia swych snów oraz znalezienia wytłumaczenia porażki rebelii. Tym co zmotywowało go do rozpoczęcia kazań było uświadomienie sobie płytkości wiary wśród wielu jej wyznawców, a celem - zmiana takiego stanu rzeczy, oczywiście. Nie miał w sobie pragnienia zysków czy zaszczytów. Żywił za to głębokie przekonanie o tym, że wiara w Siedmiu przekazuje ludziom godne pielęgnowania cnoty, a gdy ci szczerze pojmą je i wcielą w życie, będzie to pożytkiem dla nich samych, bliźnich i świata.
Lelek
Lelek

Liczba postów : 141
Data dołączenia : 03/06/2020

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Mistrz Gry Pon Paź 18, 2021 6:31 pm

Maester Criston słuchał uważnie opowieści Lelka i skrobał coś na piórem na papierze. Pisał bardzo szybko, musiał mieć wyćwiczony nadgarstek. Od czasu do czasu przerywał też swojemu gościowi i zadawał mu parę pytań, aby doprecyzować pewne kwestie. Nie na wszystkie Głosiciel był w stanie odpowiedzieć, ale maester uważał, że warto było spróbować. Wywiad ten mógł trwać dwie, albo nawet i trzy, godziny, co i tak nie było raczej dużą ilością czasu jak na ilość omawianego materiału. Jeżeli Lelek w tym czasie zgłodniał, to jeden z adeptów przyniósł mu coś do jedzenia - zupę kalafiorową, a do tego pajdę chleba z masłem.
- W takim razie sprowadzimy zapewne jeszcze kogoś kto brał udział we wspomnianej bitwie, aby uściślić co na jej temat wiemy - powiedział Criston, odkładając w końcu pióro. - Może to niedyskretne pytanie, ale czy zamierzacie powrócić do Dorzecza, aby kontynuować swoją walkę? Albo ubiegać się o wsparcie Wielkiego Septona? Ostatnio Najpobożniejsi zdawali się chwalić działania waszego ruchu z wnętrza Gwieździstego Septu, więc na pewno zostaliście dostrzeżeni - zechciał dopytać jeszcze maester. - Oczywiście nie musisz odpowiadać, jestem zwyczajnie ciekaw badając przeszłą historię co przyniesie nam ta najbliższa. I ile dołoży mi pracy - zaśmiał się.

Maester
Mistrz Gry
Mistrz Gry

Liczba postów : 9640
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Lelek Wto Paź 19, 2021 7:56 am

Odpowiadał jak umiał najlepiej, starając się jak najdokładniej odtworzyć tamte wydarzenia. Nie miał żadnego interesu we wprowadzaniu rozmówcy w błąd, zamiast tego chcąc okazać się tak pomocny jak to możliwe. Otrzymał raczej proste jedzenie, ale bynajmniej nie miał zamiaru wybrzydzać - po pierwsze nawykł do takiego, a co więcej w oczach Siedmiu z pewnością nie byłaby miła pogarda okazana pokarmowi. Przyjął więc to co dostał z wdzięcznością i nasycił się, by głód nie rozpraszał jego wspomnień. Nie widział też powodu, by nie odpowiedzieć Cristonowi na pytania niezwiązane z jego opowieścią. -Nie będę ukrywał, początkowo wyobrażałem sobie uzyskanie poparcia Wielkiego Septona i szybki powrót do Dorzecza. Wciąż uważam, że miłe Siedmiu byłoby wyparcie Harwyna z tej krainy. Mimo to, moja Wiara nie zaślepia mnie i zdaję sobie sprawę, że w walce z takim wrogiem konieczne jest dobre przygotowanie, a nie tylko sam entuzjazm. Ostatecznie jedną wojnę już przegraliśmy. Dużo mam też pracy tu, na miejscu. Staramy się pomagać ubogim, a ja odkryłem w sobie powołanie do zostania septonem. Zawsze ceniłem wiedzę i nie chcę być tylko chłopem z wizją. Właściwie, gdyby inaczej potoczyły się moje losy, pewnie byłbym najbardziej szczęśliwy mogąc kształcić się w Cytadeli. Ale cóż, Siedmiu zdecydowało inaczej. Jeśli jednak wybuchnie nowa wojna, a ja będę septonem, to będę prosił mych przełożonych, bym mógł towarzyszyć wojsku. Zadbam o to, by następnym razem dostarczyć ci pełniejszą relację. - zaśmiał się, po czym dodał. -Ale jak to wszystko się potoczy, to już tylko Siedmiu wie.-
Lelek
Lelek

Liczba postów : 141
Data dołączenia : 03/06/2020

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Mistrz Gry Wto Paź 19, 2021 9:48 pm

- Rozumiem - powiedział septon Criston, po wysłuchaniu odpowiedzi Lelka na swoje ostatnie pytania. - Nie będę cię w takim razie dłużej zatrzymywał i dziękuję za poświęcony mi czas - rzekł, obdarowując swego gościa ciepłym uśmiechem. - Ach... Gdybyś mógł mi jeszcze jedynie podać parę imion osób, o które najlepiej byłoby pytać, aby dowiedzieć się więcej o bitwie, w której porażkę odniosły siły ser Gregora Storma?
Było to wszystko czego chciał Criston i po zanotowaniu mian kilku osób pożegnał się z Lelkiem, o ile on sam nie chciał zamienić się rolami i nagle zacząć wypytywać o coś maestera. Adept odprowadził kaznodzieję do wyjścia i, może niespodziewanie, wręczył mu sakiewkę z dwudziestoma złotymi monetami - datek od maesterów na jego przytułek dla ubogich. Najwyraźniej Cytadela uważnie przysłuchiwała się temu co Lelek głosił i jakie inicjatywy podejmował.
Mistrz Gry
Mistrz Gry

Liczba postów : 9640
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Lelek Sro Paź 20, 2021 6:58 pm

Lelek
Lelek

Liczba postów : 141
Data dołączenia : 03/06/2020

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Mistrz Gry Czw Paź 21, 2021 7:57 pm



Maester
Mistrz Gry
Mistrz Gry

Liczba postów : 9640
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Lelek Sob Paź 23, 2021 4:07 am

Lelek
Lelek

Liczba postów : 141
Data dołączenia : 03/06/2020

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Mistrz Gry Sob Paź 23, 2021 6:49 pm



Maester
Mistrz Gry
Mistrz Gry

Liczba postów : 9640
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Pracownie Maesterów Empty Re: Pracownie Maesterów

Pisanie  Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach