Legends of Westeros
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Prowadzenie Bitew

Go down

Prowadzenie Bitew Empty Prowadzenie Bitew

Pisanie  Szept on Czw Lis 30, 2017 3:44 pm

PROWADZENIE BITEW


Bitwy stanowią jeden z najciekawszych elementów naszej rozgrywki. Jako władca, bądź lord, możesz zarządzać własnym wojskiem, kierować nim i walczyć. Wszelkiego rodzaju potyczki, zarówno pomiędzy oddziałami, jak i pomiędzy dwoma jednostkami rozstrzygane są z reguły za pomocą wielokrotnych rzutów kością. Niemniej, na wynik wpływają także modyfikatory, dodanie lub ujemne, które można uzyskać w trakcie prowadzenia postaci, bądź wykupując odpowiednie umiejętności za punkty doświadczenia.
Choć temat zawiera - wydawałoby się - bardzo mało informacji odnośnie samych bitew, chciałbym żebyś wiedział, iż na ich skutek wpływają także inne czynniki. Mogą być to modyfikatory płynące z twojego doświadczenia jako dowódcy, modyfikatory do samego wojska względem taktyki, wyszkolenia, bądź zadowolenia. Ważną rolę odgrywają także morale. Niestety, wszystkie plusy i minusy znajdują się za zamkniętymi drzwiami, do których dostęp ma jedynie Mistrz Gry. Po pewnym czasie rozgrywki możesz zrozumieć jak działają pewne rzeczy i co powinieneś robić, by wygrać każdą wojnę.


PODSTAWOWE INFORMACJE
Skuteczność wojsk oceniana jest z pomocą rzutów kością k10
Rzuty przeprowadzane są dla całego oddziału, nie poszczególnych jednostek (przykładowo grupa rycerzy jadąca razem z jazdą najemną ma jeden rzut, odróżnia ich od siebie modyfikator za umiejętności)

WALKA W ZWARCIU
OpisStraty zadane przeciwnikowi podczas prowadzenia bitew w zwarciu wylicza się za pomocą stosunku wyników otrzymanych z rzutów kością. Na przykład, jeden oddział otrzymał wynik 10, drugi zaś 5. Straty liczone za pomocą stosunku wynoszą 10:5, czyli po skróceniu 2:1. W ten sposób wiemy, iż jednostka z oddziału pierwszego będzie w stanie zabić dwóch przeciwników nim sama umrze. Jeżeli zaś chodzi o skalę mordu, jest ona określana przez Mistrza Gry na podstawie liczby walczących, terenu jaki pokrywają i obszaru jaki wykorzystują na walkę. Przykładowo większego żniwa śmierci można oczekiwać walcząc dużymi armiami w otwartym polu, niż przepychając się o ciasne przejście w wąwozie.

DODATKOWE INFORMACJE
Oddziały w rozsypce nie otrzymują rzutu na skuteczność. Ilość ich strat równa jest liczbie ścigających pomnożonej przez ich skuteczność.
Jeżeli oddział został całkowicie otoczony może poddać się lub walczyć do śmierci.
Po bitwie Mistrz Gry rzuca kością, by określić ile poległych przeżyło jako ranni, bądź ogłuszeni. Zwycięzca bitwy może w ten sposób odzyskać część swoich ludzi i zdecydować, czy ludzi wroga wziąć do niewoli, czy też stracić.
Dowódca może wybrać tury bez strat dla swoich wojsk, jeżeli przewaga jego oddziałów wyniesie 7 lub więcej. W takim wypadku po podliczeniu strat MG redukuje te po stronie skuteczniejszych wojsk do 0, zaś te przegrywających o 1/3.
Skuteczność katapult jest dwukrotnie mniejsza niż trebuszy w niszczeniu umocnień, nadrabiają to jednak większą mobilnością.
Każdy oddział strzelców (na początku, czyli po otrzymaniu nowego uzbrojenia lub dopiero co wydanego ze zbrojowni) posiada amunicję by prowadzić ostrzał przez 8 tur. Później zapasy należy uzupełnić. Jeden punkt amunicji kosztuje 15ZS i zapewnia możliwość strzelania przez kolejne 8 tur dla 100 strzelców.
Podstawowy zasięgi strzelców/machin, to:
Strzelcy - Zgodnie z dzierżoną bronią
Skorpion - 350m
Balista - 400m
Katapulta - 500m
Trebusz - 700m
Prędkość przemieszczania się oddziałów podczas walk w czasie tury:
Pieszo - 50 metrów
Pieszo z ciężkim sprzętem lub w ciasnych formacjach - 25 metrów
Konno - 100 metrów
Szept
Szept
Władca Władców

Liczba postów : 115
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach