Legends of Westeros
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Lordowie i Włości

Go down

Lordowie i Włości Empty Lordowie i Włości

Pisanie  Maester on Wto Mar 03, 2020 12:34 pm

ZARZĄDZANIE ZIEMIAMI


Świat Lodu i Ognia pełen jest potężnych królów, wielkich oraz małych lordów, bogatych magistrów i innych wpływowych person stale walczących za pomocą szeregu wojen oraz intryg by zwiększyć swoje wpływy. W takie postaci też z pewnością wcieli się wielu graczy, aby prowadzić wybrany przez siebie ród podczas gry o tron. I tutaj pojawia się pytanie - Jak zarządzamy włościami oraz majątkiem rodu? Jak zdobyć złoto na przekupienie wasala swojego sąsiada by ten zdradził go w kluczowym momencie bitwy? Jak zorganizować nagrody na największy turniej jaki widziało Westeros? Odpowiedzi na te pytania poświęcony jest ten właśnie temat.
Włości należące do wszystkich możnych rozróżniane są przez kilka pięciostopniowych czynników, których zmiana po rozpoczęciu gry, na lepsze bądź gorsze, leży w rękach ich pana. Z kombinacji tych czynników wynika dochód jaki w różnych formach może otrzymać władca danej domeny, a także jakie wojska jest w stanie zwołać pod swoje chorągwie.
Zmiany czynników poszczególnych włości dokonywane będą w odpowiedzi na panującą w okolicy sytuację oraz okoliczności (na przykład niszczycielskie najazdy wrogich sił, pomoc od przyjaznych sąsiadów, albo też pozytywne bądź negatywne wydarzenia losowe), a także w odpowiedzi na działania postaci zarządzającej danymi ziemiami. Próby polepszenia swojej domeny często wymagać będą z pewnością odpowiednich nakładów, pomyślunku oraz zakończonych sukcesem testów na konkretne umiejętności.
Informacje o aktualnym stanie domeny oraz jej zasobów zostaną udostępnione każdemu z lordów w formie karty włości oraz dodatkowych not. Znajdować się one będą w specjalnie do tego przeznaczonym temacie, którego zawartość widoczna będzie jedynie dla pana danych ziem.


CzynnikOpis
UrodzajOkreśla jak żyzne są ziemie danej krainy, jak wiele ryb pływa w jej strumieniach, jak licznie dzika zwierzyna pląsa po lasach.
WielkośćOkreśla jak rozległy jest teren zajmowany przez dane włości.
Bogactwa NaturalneZłoto, srebro, żelazo, bursztyn, marmur i wiele innych. Czynnik ten zapewnia informację o surowcach jakie można znaleźć na terenie domeny.
ZagospodarowanieOkreśla stopień zagospodarowania obszarów wiejskich danych włości. Jak wiele jest młynów, tartaków, rozwijających się wsi, albo też jak wiele jest spopielonych ruin po przemarszu nieprzyjacielskiej armii.
PopulacjaOkreśla stopień zaludnienia danych włości.
UbranizacjaWszyscy kojarzą największe miasta Westeros, ten czynnik określa jednak jak wiele jest małych miasteczek pokrywających dane ziemie, dla których - w większości - nie znalazło się miejsce na kartach sagi.
Osady SpecjalneTutaj pojawiają się wielkie i znane miasta - Lannisport, Stare Miasto, Gulltown, Biały Port i może osady, które przyjdzie wznieść postaciom.
Majętność MiastBogactwo obszarów miejskich pokrywających dane włości. Określa czy miasta cieszą się dostatkiem, czy może ich mieszkańcy klepią biedę polując na szczury w ciemnych zaułkach.
Intensywność HandluCzynnik ten określa liczbę kupców i towarów przepływających przez domenę, jej trakty oraz porty.
Dochody z ZiemiWynikające z Populacji, Wielkości, Zagospodarowania oraz Urodzaju dochody uzyskiwane z ziem znajdujących się pod kontrolą danego rodu.
Podatki MiejskieWynikające ze stopnia Urbanizacji, Osad Specjalnych, Majętności Miast oraz Populacji dochody uzyskiwane z różnorakiego opodatkowania ośrodków miejskich. Dochód ten liczony jest kwartalnie.
Cła i HandelWynikające z Urbanizacji, Intensywności Handlu, Majętności Miast oraz posiadanych szczególnych przepraw lub miast dochody płynące z ceł oraz handlu w regionie.

Przykładowa Karta Włości:

Lordowie i Włości LJgrHqi
WYSPA OWCZA
CzynnikStopeń
UrodzajBardzo Urodzajne
WielkośćKarłowate
Bogactwa NaturalneMarmur (4); Żelazo (2); Srebro (2)
ZagospodarowanieDobrze Zagospodarowane
PopulacjaBardzo Mała
UrbanizacjaNiewielka
Osady SpecjalneBrak
Majętność MiastPrzeciętna
Intensywność HandluMała
Dochody z ZiemiTowary o wartości 300 srebrników.
Podatki Miejskie150 srebrników.
Cła i Handel150 srebrników.
Stan Skarbca20 worków wełny.
ChorągwiePięć dziesiątek baraniej jazdy.


*Nie chcąc ujawnić informacji o żadnym z rodów użyto do ukazania przykładu nieistniejącej krainy, wartościami dochodów oraz chorągwi nie należy się sugerować.


Inne źródła dochodu oczywiście również są możliwe, jednak jest ich tyle, że wymiana każdego z nich przedłużyłaby ten temat niemiłosiernie. Ograniczymy się jedynie do informacji, iż dochody jakich będą one dostarczać związane są z czynnikami ziem, wobec których będą funkcjonować (np. ktoś chcący wzorem Littlefingera założyć sieć burdeli powinien wybrać miejsce o majętnych i licznych ośrodkach miejskich, w których ludzie mogą pozwolić sobie na podobne przyjemności), a także mniejszymi czynnikami wewnętrznymi danych przedsięwzięć wzorowanymi na powyższych (np. może to być czynnik określający umiejętności twoich robotników).
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 253
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach