Legends of Westeros
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Lordowie i Włości

Go down

Lordowie i Włości Empty Lordowie i Włości

Pisanie  Maester Wto Mar 03, 2020 12:34 pm

ZARZĄDZANIE ZIEMIAMI


Świat Lodu i Ognia pełen jest potężnych królów, wielkich oraz małych lordów, bogatych magistrów i innych wpływowych person stale walczących za pomocą szeregu wojen oraz intryg by zwiększyć swoje wpływy. W takie postaci też z pewnością wcieli się wielu graczy, aby prowadzić wybrany przez siebie ród podczas gry o tron. I tutaj pojawia się pytanie - Jak zarządzamy włościami oraz majątkiem rodu? Jak zdobyć złoto na przekupienie wasala swojego sąsiada by ten zdradził go w kluczowym momencie bitwy? Jak zorganizować nagrody na największy turniej jaki widziało Westeros? Odpowiedzi na te pytania poświęcony jest ten właśnie temat.
Włości należące do wszystkich możnych rozróżniane są przez kilka pięciostopniowych czynników, których zmiana po rozpoczęciu gry, na lepsze bądź gorsze, leży w rękach ich pana. Z kombinacji tych czynników wynika dochód jaki w różnych formach może otrzymać władca danej domeny, a także jakie wojska jest w stanie zwołać pod swoje chorągwie.
Zmiany czynników poszczególnych włości dokonywane będą w odpowiedzi na panującą w okolicy sytuację oraz okoliczności (na przykład niszczycielskie najazdy wrogich sił, pomoc od przyjaznych sąsiadów, albo też pozytywne bądź negatywne wydarzenia losowe), a także w odpowiedzi na działania postaci zarządzającej danymi ziemiami. Próby polepszenia swojej domeny często wymagać będą z pewnością odpowiednich nakładów, pomyślunku oraz zakończonych sukcesem testów na konkretne umiejętności.
Informacje o aktualnym stanie domeny oraz jej zasobów zostaną udostępnione każdemu z lordów w formie karty włości oraz dodatkowych not. Znajdować się one będą w specjalnie do tego przeznaczonym temacie, którego zawartość widoczna będzie jedynie dla pana danych ziem.


CzynnikOpis
UrodzajOkreśla jak żyzne są ziemie danej krainy, jak wiele ryb pływa w jej strumieniach, jak licznie dzika zwierzyna pląsa po lasach.
WielkośćOkreśla jak rozległy jest teren zajmowany przez dane włości.
Bogactwa NaturalneZłoto, srebro, żelazo, bursztyn, marmur i wiele innych. Czynnik ten zapewnia informację o surowcach jakie można znaleźć na terenie domeny.
ZagospodarowanieOkreśla stopień zagospodarowania obszarów wiejskich danych włości. Jak wiele jest młynów, tartaków, rozwijających się wsi, albo też jak wiele jest spopielonych ruin po przemarszu nieprzyjacielskiej armii.
PopulacjaOkreśla stopień zaludnienia danych włości.
UbranizacjaWszyscy kojarzą największe miasta Westeros, ten czynnik określa jednak jak wiele jest małych miasteczek pokrywających dane ziemie, dla których - w większości - nie znalazło się miejsce na kartach sagi.
Osady SpecjalneTutaj pojawiają się wielkie i znane miasta - Lannisport, Stare Miasto, Gulltown, Biały Port i może osady, które przyjdzie wznieść postaciom.
Majętność MiastBogactwo obszarów miejskich pokrywających dane włości. Określa czy miasta cieszą się dostatkiem, czy może ich mieszkańcy klepią biedę polując na szczury w ciemnych zaułkach.
Intensywność HandluCzynnik ten określa liczbę kupców i towarów przepływających przez domenę, jej trakty oraz porty.
Dochody z ZiemiWynikające z Populacji, Wielkości, Zagospodarowania oraz Urodzaju dochody uzyskiwane z ziem znajdujących się pod kontrolą danego rodu. Dochód ten liczony jest półrocznie i wyrażony w Punktach Daniny (obrazują zobowiązania mieszkańców wobec władcy, reprezentują podatki płacone w naturze oraz poprzez wykonaną na rzecz władcy pracę).
Podatki MiejskieWynikające ze stopnia Urbanizacji, Osad Specjalnych, Majętności Miast oraz Populacji dochody uzyskiwane z różnorakiego opodatkowania ośrodków miejskich. Dochód ten liczony jest kwartalnie i wyrażony w monetach.
Cła i HandelWynikające z Urbanizacji, Intensywności Handlu, Majętności Miast oraz posiadanych szczególnych przepraw lub miast dochody płynące z ceł oraz handlu w regionie. Dochód ten liczony jest co księżyc i wyrażony w monetach.

Przykładowa Karta Włości:


Inne źródła dochodu oczywiście również są możliwe, jednak jest ich tyle, że wymiana każdego z nich przedłużyłaby ten temat niemiłosiernie. Ograniczymy się jedynie do informacji, iż dochody jakich będą one dostarczać związane są z czynnikami ziem, wobec których będą funkcjonować (np. ktoś chcący wzorem Littlefingera założyć sieć burdeli powinien wybrać miejsce o majętnych i licznych ośrodkach miejskich, w których ludzie mogą pozwolić sobie na podobne przyjemności), a także mniejszymi czynnikami wewnętrznymi danych przedsięwzięć wzorowanymi na powyższych (np. może to być czynnik określający umiejętności twoich robotników).
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 274
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Lordowie i Włości Empty Re: Lordowie i Włości

Pisanie  Maester Sro Mar 30, 2022 11:20 am

Żywność, Towary & Praca

Prosty lud zobowiązania swoje wobec władzy spełnia często nie poprzez sypanie monetami, a w inny sposób. Dochód z ziem wyrażony w Punktach Daniny symbolizuje ten stan. Punkty te wykorzystane mogą być jako żywność - żywienie wojska, zbieranie zapasów na zimę, wydawanie uczt czy ulgi podatkowe żeby lud żył w dobrobycie - albo praca i towary - wznoszenie zabudowań, pozyskiwanie surowców, przeszkalanie ludności.

Bazowe informacje:

Praca Prostaczków:
0.5 Punktu Daniny porusza do pracy przez księżyc prostaczków odpowiadających 1 poziomowi Populacji (Liczymy pracę przez 4 tygodnie, czyli 28 dni z 30 w księżycu. Przez 2 dni rzemieślnicy mają wolne, aby uwzględnić zmęczenie, święta religijne i inne wypadki).

Pozyskiwanie Surowców - Potrzeba drewna bądź kamienia dla nowej siedziby? Prostaczkowie odpowiadający punktowi Populacji są w stanie zgromadzić surowce odpowiadające wartością 250ZM w ciągu tygodnia (np. zasoby na większą kamienną wieżą zgromadzą w ciągu 3 tygodni).

Wznoszenie Konstrukcji - Trzeba wykopać fosę? Usypać wał? Wznieść palisadę lub proste chaty? Prostaczkowie odpowiadający punktowi Populacji są w stanie w ciągu tygodnia wznieść konstrukcje wycenione na 400ZM (np. mury średniego zamku wzniosą w 15 tygodni).
Urbanizacja oznacza większą liczbę rzemieślników, jak i również biedniejszego pospólstwa szukającego pracy. Każdy poziom Urbanizacji włości zwiększa wartość konstrukcji jakie może wznieść poziom Populacji o 25.

Szkolenie - Szkolenie każdych 100 ludzi wymaga nakładu 0.5 Punktu Daniny na księżyc. Szkolenie ludzi trwa odpowiednio 1 księżyc za poziom + 1 (czyli 2 księżyce na I poziom, 3 księżyce na II poziom, 4 księżyce na III poziom). Trenować da się tylko na poziomy I i II, a także na III przy odpowiednio wysokim poziomie rodowej cechy Wojny. W celu rozpoczęcia szkolenia na poziom wyższy, ludzie muszą posiadać już poziom niższy. Szkolenie na poziom II od zera zajmuje więc 5 księżyców (2 na I, a wówczas 3 na II).

Praca Rzemieślników:
1 Punkt Daniny porusza do pracy przez księżyc rzemieślników odpowiadających 1 poziomowi Populacji (Liczymy pracę przez 4 tygodnie, czyli 28 dni z 30 w księżycu. Przez 2 dni rzemieślnicy mają wolne, aby uwzględnić zmęczenie, święta religijne i inne wypadki).

Produkcja Broni - Populacja*Zagospodarowanie + Populacja*Urbanizacja*2 / tydzień
Prędkość ta podana jest dla Dobrego Wyposażenia. Wyposażenia Przeciętnego rzemieślnicy są w stanie produkować tygodniowo dwa razy więcej, wyposażenia z Ulepszonymi Pancerzami dwa razy mniej, a wyposażenia dla Pancernych trzy razy mniej.

Produkcja Machin - Populacja*Urbanizacja / tydzień
Prędkość podana dla najmniejszych z machin, czyli skorpionów. Dla balist/katapult wartość tygodniową należy podzielić przez 2, natomiast dla trebuszy przez 3.

Produkcja Okrętów
1. Należy zgromadzić rękoma prostaczków lub zakupić odpowiednią ilość zasobów (patrz Pozyskiwanie Surowców powyżej).
2. Rzemieślnicy odpowiadający za jeden punkt Populacji mogą aktywować jedną kolejkę budowy okrętów. Kolejki okrętów można aktywować ogólnie na włościach (budują tylko barki i drakkary), jedną na stocznię (budują również galery i kogi), albo jedną na stocznię wielką (budują wszystkie jednostki).
3. Budowa:
Karaka - 6 dni
Dromon - 5 dni
Galera/Koga/Wielorybniczy - 4 dni
Drakkar - 3 dni
Barka - 2 dni
Pierwszy statek w kolejce ma +2 dni na przygotowanie sprzętów, ściągnięcie robotników i zorganizowanie pracy.
Dodatkowe informacje o statkach:

Praca Łączna:
Wznoszenie Konstrukcji - Czasami konstrukcje są zbyt skomplikowane, aby wznosiły je nienadzorowane i niewspomagane ręce prostaczków. Czasami potrzeba ekspertyzy inżynierów oraz pracy wprawnych rzemieślników, którzy mają większe doświadczenie i umiejętności na swoim polu. Mowa tu o budowaniu stoczni, potężnych donżonów, wzmocnionych murów, solidnych mostów czy kanałów.
1.5 Punktu Daniny poruszy do pracy prostaczków oraz rzemieślników odpowiadających punktowi Populacji. Kombinacja taka, odpowiadająca punktowi Populacji, jest w stanie w ciągu tygodnia wznieść konstrukcje wycenione na 300ZM. Dodatkowo można dołożyć 0.5 Punktu Daniny do aktywacji poziomu Urbanizacji, zapewniając dodatkowych rzemieślników i zwiększając tempo o 50ZM za każdy aktywowany poziom.
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 274
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach