Legends of Westeros
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Podróże

Go down

Podróże Empty Podróże

Pisanie  Maester on Nie Mar 01, 2020 9:41 pm

PODRÓŻE


Aby policzyć czas podróży, potrzebne są dwie rzeczy: odległość do przebycia i osiągana prędkość.
Odległość policzymy mierząc odpowiednie odległości na mapie. Jako pomoc proponujemy lub , a jako odpowiednie punkty odniesienia - tak odległość od Końca Burzy do ujścia Czarnego Nurtu (w linii prostej) to około 300 mil.
Trudniejszą kwestią jest prędkość poruszania się, która zazwyczaj jest nieregularna i wyrażana brzydkimi liczbami. Dla ułatwienia przyjęliśmy więc kilka prostych wartości:
- Pieszy idąc wolno, mając możliwość prób maskowania swojego ruchu porusza się z prędkością 2 mil na godzinę.
- Pieszy idąc bez pośpiechu porusza się z prędkością 3 mil na godzinę.
- Biec można z prędkością 4 mil na godzinę.
- Jadąc konno, ale nie popędzając szczególnie wierzchowca i często zatrzymując się na popas można jechać średnio 4 mile na godzinę.
- Jadąc konno w pośpiechu, kłusem lub czasem galopem, można osiągać prędkość 8 mil na godzinę.
- Cwałując można jechać z prędkością nawet 16 mil na godzinę.
Kolejnym problemem jest czas, jaki dziennie poświęcamy na podróż - osoba idąca całą noc na pewno nadgoni do idącej po dwie/trzy godziny dziennie. Jeżeli nie jest sprecyzowane inaczej, przyjmujemy, w zależności od kontekstu, że czas podróży to 8 (jeżeli podróżnik się nie spieszy), 12 (jeżeli się spieszy i idzie od świtu do zmierzchu) lub 18 (podróż całonocna) godzin. Równocześnie zachęcamy, aby samemu korzystać z tych wartości.
Należy także pamiętać, że długa lub szybka podróż pozostawia negatywne efekty na podróżującym/wierzchowcu, a na dłuższą metę może być niemożliwa!


Przykład:
Chcemy policzyć, ile jechać będzie ser Elmo z Końca Burzy nad Czarny Nurt. Odległość to 300 mil, ser Elmo nie posiada wierzchowca i nie spieszy się za bardzo, będzie więc szedł 3 mile na godzinę, po 8 godzin dziennie, więc w ciągu jednego dnia pokona 24 mile. Powinien więc dotrzeć na miejsce po 300/24=12,5 dnia.
Jednakże szóstego dnia podróży natknął się na wrogą formację Hoare'ów, musiał więc jak najszybciej wrócić do Końca Burzy i zawiadomić króla. Aby jechać jak najszybciej, nie szczędził konia i pieniędzy, cwałując przez godzinę i wymieniając konia na następnego, zamęczając go jak najbardziej, znowu zmieniając itd. W ten sposób utrzymał średnią prędkość 16 mil na godzinę, do przebycia zaś miał połowę wcześniejszej drogi, czyli 150 mil. Zawiadomi więc króla jeszcze tego samego dnia, po niewiele ponad dziewięciu godzinach.


Należy zawsze pamiętać, że post napisany w nowej lokalizacji trzeba opatrzyć datą. W ten sposób będziemy wiedzieć, gdzie postać znajdywała się w określonych odstępach czasu. W razie problemów każdy może zwrócić się o pomoc do Mistrza Gry.
Istnieją też pewne szczególne przypadki, które mogą opóźnić drogę:
- W przypadku poruszania się większych grup (armie, uciekinierzy itp.) czas drogi wydłuża się o 10%. Takie większe grupy muszą także spędzić dodatkowy dzień na pokonanie wąskich lub trudnych przejść (np. brody; wąskie, górskie ścieżki), a w przypadku narzucenia szybszego tempa marszu nieliczne części mogą się od nich odłączać i odnajdywać dopiero w czasie najbliższego postoju (lub w ogóle).
- W przypadku poruszania się w trochę trudniejszych warunkach (krętym i szlakiem lub nawet poza traktem) czas podróży wydłuża się o 25%.
- W przypadku poruszania się w skrajnie ciężkich warunkach terenowych (bagna, wysokie góry) czas podróży wydłuża się o 75% lub o 50% jeśli podróżny dobrze zna te tereny.
- Lepsze lub gorsze/zmęczone wierzchowce mogą odpowiednio przyspieszyć lub spowolnić podróż (np. na dornijskim ogierze jedziemy 25% szybciej niż na normalnym).
Maester
Maester
Kronikarz

Liczba postów : 253
Data dołączenia : 20/11/2017

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach