Biblioteka

Go down

Biblioteka

Pisanie  Lambert Lannister on Pią Lut 02, 2018 9:48 pm

***
avatar
Lambert Lannister

Liczba postów : 9
Data dołączenia : 17/01/2018

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Lambert Lannister on Pią Lut 02, 2018 10:17 pm

18 luty - popołudnie

Lambert zaklął cicho pod nosem. "Jego" kopia "Podboju Dorne" w tajemniczych okolicznościach zniknęła z pułki, na której zwykł ją odkładać. Dziwne. Szczerze wątpił w to, że ktoś mógł pozwolić sobie ją wypożyczyć. Nie tutaj. Nie w Casterly Rock za panowania jego dziadka.
Młody Lannister z roztargnieniem odłożył kolejną już kopię Siedmioramiennej Gwiazdy. Wszedł szybko po małej drabince stojącej obok niego, chcąc zobaczyć, czy może jego ulubiona lektura nie została po prostu przeniesiona gdzieś wyżej. Cóż, jego nadzieje okazały się płonne. Przysiadł z westchnięciem na stopniu, gładząc się po brodzie. "Tak, to musiał być jeden z gości. No bo któż by inny. Elizabeth nie przepadała za tego typu literaturą. Przynajmniej dawniej. Chociaż teraz... kto wie". Po tych szybkich rozważaniach zszedł szybko z drabiny, z braku laku biorąc do ręki pierwszą lepszą księgę, która wpadła mu w ręce. Czytanie chciał rozpocząć jeszcze zanim wyszedł z biblioteki. Jakże niefortunnie. W chwili bowiem, kiedy otwierał pierwszą stronę, zza półek wyłoniła się dziewczyna o srebrnych włosach. Lambert, chcąc uniknąć zderzenia, zatoczył się mocno w bok. Niestety wypuszczając z dłoni książkę. Powstrzymał cisnące mu się na usta przekleństwo. W końcu nie wypadało się tak zachowywać przy obcych, prawda? Szczególnie, jeżeli owym obcym była kobieta.
Najmocniej przepraszam, lady. Zaczytałem się —tłumaczył się, schylając się po książkę.
avatar
Lambert Lannister

Liczba postów : 9
Data dołączenia : 17/01/2018

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Laura Hightower on Pią Lut 02, 2018 10:45 pm

Laura przez ostatnie dwa dni bardzo dobrze odczuła słowa księcia Aemona, który zaledwie dwa dni wczęsniej powiedział jej, iż Skała robiła się z czasem dość nudnym miejscem. Jej czas upływał głównie na spędzaniu go z dwórkami w ogrodach, grą w cyvasse, krótkich spotkaniach z bratem i czytaniem wielu książek. Tak się składało właśnie, że niedawno ukończyła czytać jedną z nich i miała odnieść ją do biblioteki, aby inni goście i mieszkańcy Casterly Rock również mogli z niej skorzystać.
Przechadzała się właśnie między regałami szukając miejsca, skąd przedwczoraj zabrała egzemplarz. W głowie mniej więcej miała obraz konkretnego miejsca w bibliotece, do którego z uporem zmierzała. Idąc tak, prawie wpadła na jakiegoś młodzieńca, który zaczytany w swojej lekturze, zmierzał chyba do wyjścia z pomieszczenia.
- Nic nie szkodzi - odparła, nie wiedząc jeszcze z kim przyszło jej rozmawiać. Zatrzymała się na moment w miejscu, ukazując mu egzemplarz tekstu o Podboju Aegona Zdobywcy. - Właśnie chciałam odłożyć to na miejsce, ale nie pamiętam za bardzo gdzie leżało to dwa dni temu kiedy zabierałam to stąd - rzekła, rozglądając się dookoła po pobliskich półkach. Po chwili jednak znowu wróciła spojrzeniem do wnuka króla Lannistera. - Wydaje mi się, że jeszcze się nie znamy. Jestem lady Laura Hightower ze Starego Miasta - rzekła, po czym skinęła mu głową w oficjalnym tonie. Nie wiedziała jeszcze z kim rozmawia, toteż taka forma wydała jej się odpowiednia.
avatar
Laura Hightower
Dziewica Cud

Dziewica Cud

Liczba postów : 121
Data dołączenia : 02/12/2017

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Lambert Lannister on Sob Lut 03, 2018 12:27 pm

Lambert podniósł się sprawnie z klęczek, ocierając odruchowo okładkę podniesionej książki. Nie lubił, kiedy jego rzeczy były narażone na pobrudzenie. Nawet te wypożyczone. Każdy w Casterly Rock wiedział, że nic co zostało mu powierzone nie ucierpi nawet w najmniejszym stopniu. Kiedy lady pokazała mu swoją lekturę, zmarszczył nieco brwi. Tak, opisy Podboju Aegona także stanowiły część jego ulubionych książek. Fakt, że ktoś inny niż on sam poń sięgnął, wzbudził w nim niemałe zdziwienie i swego rodzaju podziw. Oraz jedną, prostą myśl. "Ona na pewno nie jest tutejsza". I jak się okazało, miał rację. Kiedy dziewczyna się przedstawiła, Lannister odruchowo pochylił się w lekkim ukłonie.
Lambert Lannister, wnuk króla Lancela Lannistera, syn Tytosa Lannistera. Miło mi poznać — machnął lekko dłonią w stronę trzymanej przez Laurę książki. — Muszę przyznać, że to dość nietypowa lektura dla lady. I tak się składa, że chyba wiem gdzie to miejsce się znajduje. Jeżeli lady pozwoli, to z chęcią je wskażę — powiedział, wykonując bliżej nieokreślony gest w stronę wnętrza biblioteki. Ojciec prawdopodobnie zabiłby go, gdyby ośmieliłby się zaniedbać swojego obowiązki gospodarza. A usługiwanie tak szlachetnie urodzonym gościom z pewnością do nich należało.
avatar
Lambert Lannister

Liczba postów : 9
Data dołączenia : 17/01/2018

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Laura Hightower on Sob Lut 03, 2018 6:08 pm

Mogła się domyślić, że ma do czynienia z którymś z członków rodziny królewskiej zamieszkującej Casterly Rock, wszak na pierwszy plan wysuwały się jasne, złote włosy i ubiór świadczący o wysokim statusie majątkowym. Jak się wkrótce okazało, był to wnuk króla we własnej osobie i brat osoby, o której na Skale mówiło się teraz bardzo często, przyszłej panny młodej.
- Z wzajemnością, sir - odparła, dygając delikatnie jak na dystyngowaną damę przystało, gdy ten się ukłonił. Słysząc jego kolejne słowa, spojrzała ukradkowo w dół na książkę, którą trzymała w ręce. Po chwili spojrzała także na okładkę lektury, którą z kolei trzymał książę Lannister. - A jaka jest Twoim zdaniem typowa lektura dla lady, książę? - Zapytała ciekawskim tonem, unosząc nieznacznie brwi ku górze, będąc bardzo ciekawą odpowiedzi. To co ludzie uważali za typowe dla różnych kręgów mogło wiele powiedzieć o człowieku, a już na pewno o tym co uważali za typowe dla wysoko urodzonych dam.
- Byłabym wdzięczna - odparła, gdy ten zaoferował jej pokazanie miejsca, do którego należała książka trzymana przez nią w ręce. Ruszyła za Lambertem wgłąb biblioteki, mijając kolejne regały jego śladem. Gdy nadarzyła się kolejna sposobność do rozmowy, zagaiła go aby nie przedłużać niezręcznej ciszy. - Niebawem na Skałę zaczną nadciągać tabuny gości weselnych i uczestników turniejowych. Ślub Twej siostry zapowiada się być wydarzeniem tego roku, sir. Czy wnuki króla zaszczycą gości widokiem tego jak stają w szrankach na placu turniejowym? - Zapytała z ciekawości, aczkolwiek miała wrażenie, że dworskie paniątka, nie tylko te Lannisterów, raczej nie są stworzeni do stawania w szranki i dane im będzie oglądać mniej lub bardziej sławnych wędrownych rycerzy. 
avatar
Laura Hightower
Dziewica Cud

Dziewica Cud

Liczba postów : 121
Data dołączenia : 02/12/2017

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Lambert Lannister on Pon Lut 05, 2018 4:07 pm

Lambert dopiero teraz zdał sobie sprawę, że najprawdopodobniej palnął straszną gafę. Doświadczenie podpowiadało mu, że wysoko urodzonym kobietom nie zawsze podoba się przypisywanie do stereotypów. Szczególnie tych na swój sposób raniących.
Cóż, nie ukrywam, że moje siostry zwykły czytać coś nieco bardziej... delikatniejszego. Romanse, heroiczne legendy i temu podobne — machnął lekko dłonią, dając znać swojej rozmówczyni, że nie widzi w takich lekturach większej wartości. —  Muszę przyznać, że twoje upodobania podobają mi się bardziej, lady.  
Lannister złożył dłonie za plecami, lawirując sprawnie u jej boku między półkami. Godziny spędzone w tym miejscu sprawiły, że prawdopodobnie mógłby chodzić tędy z zamkniętymi oczami. Znał bibliotekę niemalże tak dobrze, jak własną kieszeń. Kiedy Laura wspomniała o zbliżającym się turnieju, uśmiechnął się delikatnie pod nosem, a w jego umyśle pojawiły się obrazy jego pierwszych treningów ze stryjem. Ech, nostalgia...
Mam nadzieję, że moja siostra będzie szczęśliwa na tej nowej drodze życia. Szkoda tylko, że nie miałem jeszcze okazji poznać jej wybranka — westchnął lekko. Planował spotkanie z Blackfyrem już od jakiegoś czasu, jednak z nieznanych nawet sobie samemu przyczyn ciągle odkładał moment ich spotkania na późniejszy termin. — I tak. Mam zamiar wziąć udział w turnieju. Wątpię, że zajdę daleko. Ale cóż, zostałem wychowany tak, żeby ciągle próbować.
avatar
Lambert Lannister

Liczba postów : 9
Data dołączenia : 17/01/2018

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Laura Hightower on Pon Lut 05, 2018 6:26 pm

- Romanse i heroiczne legendy, no tak, która lady ich nie lubi? Pięknie napisane, lekkim piórem, bardzo wygodna lektura do poduszki, jednak moim zdaniem ich największą przywarą jest fakt, że pokazują życie, które nie istnieje i którego raczej większości z nas nie będzie dane doświadczyć. To natomiast - rzekła, stukając palcem w lekturę, którą nadal trzymała w ręce, o podboju Aegona Zdobywcy - jest dla nas nieco bardziej prawdopodobne. Wojny i podoboje były i zawsze będą, równie dobrze możemy się do nich przyzwyczajać i wyciągać wnioski i mądrość z tych minionych - powiedziała nieco mało optymistycznie, ale nie sądziła aby księcia miało to zrazić. To nie tak, że mieli jakąś wojnę na horyzoncie, a przynajmniej nie taką, o której byłoby im wiadomo i o którą musieliby się martwić. Zarówno Laura jak i Lamber byli dziećmi urodzonymi w czasie pokoju i nie znali wojny innej niż te z kart książek. Nie żeby im to w czymkolwiek ujmowało, wszakże czasami trudniej utrzymać pokój w królestwie, wojna była prosta. Gdy temat zszedł na zaślubiny, Laura uśmiechnęła się pokrzepiająco do Lamberta, któremu najwidoczniej leżało na sercu dobro siostry. Zapewne równie bardzo co Dorianowi jej dobro.
- Doprawdy nie miałeś okazji poznać księcia Aemona? Jestem pewna, że przypadlibyście sobie do gustu. Znam go już jakiś czas, odwiedził kiedyś Stare Miasto i oboje z moim bratem bardzo go polubiliśmy. Zarówno wtedy jak i teraz, sprawiał bardzo dobre wrażenie. Wygląda na ułożonego i porządnego młodzieńca, myślę, że lady Alayne będzie z nim dobrze. A jeśli nie, to jestem pewna, że stado lwów nie zostawi nieszczęśliwego lwiątka na pastwę smoka - rzekła, aczkolwiek osobiście nie sądziła, aby ostatnia z opcji była koniecznością. Słowa na temat turnieju zaskoczyły ją nieco. Zawsze jej się wydawało, że młodzi książęta i paniczowie obawiali się upokorzenia na placu turniejowym i jeśli nie byliby pewni swojego dobrego występu, woleli raczej siedzieć na trybunach. Sporo pokory i odwagi potrzeba było aby stanąć naprzeciw lepszych siebie i dać sobie spuścić bęcki na oczach rodziny i gości weselnych. - Obyś zaszedł dalej niż się spodziewasz, książę - powiedziała, życząc mu tym samym na swój sposób powodzenia.
avatar
Laura Hightower
Dziewica Cud

Dziewica Cud

Liczba postów : 121
Data dołączenia : 02/12/2017

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Lambert Lannister on Sro Lut 07, 2018 2:49 pm

Lambert uniósł brew, nieco zaskoczony. Lady Hightower wydawała się kierować w doborze lektur taką samą logiką jak on sam. Faktem było, że w księgach takich jak "Podbój Dorne" widział coś, co pewnego dnia mogło mu się przydać. Kobieta, która nie przykładała zbyt wielkiej uwagi do romansideł stanowiła dla niego miłą odmianę. Ale mniejsza o to. W końcu kto by się przejmował gustami literackimi, kiedy wielkimi krokami zbliżały się zaślubiny i turniej? No, nie licząc może Elizabeth. Ona prawdopodobnie mogłaby nadal mieć nos w książkach. Książę uśmiechnął się krzywo, kiedy jego rozmówczyni zaczęła opisywać jego przyszłego szwagra.
Szczerze powiedziawszy, to słyszałem o nim jedynie dobre rzeczy. Jednak... — Lambert zamilkł na chwile, szukając odpowiednich słów. W tej sprawie miał nastawienie podobne co jego matka. Czuł jakąś taką dziwną niechęć do pomysłu wysłania jego siostry na Smoczą Skałę. — Chyba po prostu zachowuję się jak typowy starszy brat — rzucił szybko, obracając swoje słowa w żart.
Zatrzymał się nagle, przenosząc spojrzenie na znajome półki. Te same, na których zazwyczaj stało wszystko, co poświęcone było historii i podbojom.
Czy to tutaj?
avatar
Lambert Lannister

Liczba postów : 9
Data dołączenia : 17/01/2018

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Laura Hightower on Czw Lut 08, 2018 4:39 pm

Starsi bracia, kto by ich nie chciał mieć? Laura miała to szczęście albo nieszczęście aby jednego posiadać i czasami miała ochotę utopić go w łyżce wody. Sama się sobie dziwiła, że przez te wszystkie lata jeszcze tego nie zrobiła...
- W końcu to leży w Twoich obowiązkach, aby dbać o młodsze siostry. Sama mam starszego brata, więc doskonale rozumiem o czym mówisz - rzekła, a dosłownie chwilę po tym znaleźli się w miejscu, którego poszukiwali. Laura spojrzała na wszystkie książki stojące na półce i uznała że to na pewno stąd wzięła swoją lekturę kilka dni temu. - Zdecydowanie to tutaj - rzekła, po czym wspięła się lekko na palce i sięgnęła do jednej z wyższych półek, gdzie między inne książki wsunęła tę trzymaną przez siebie w dłoniach.
- Dziękuję za wyratowanie z opresji, myślę że kolejni czytelnicy będą za to wdzięczni. Jak mniemam, zapewne zobaczymy się na zaślubinach i późniejszym turnieju? - Zapytała jeszcze, acz raczej retorycznie, bowiem oboje mieli się znaleźć na obu uroczystościach, toteż ciężko byłoby się nie zobaczyć. Chociaż przy takich tłumach nigdy nie było do końca wiadomo...
avatar
Laura Hightower
Dziewica Cud

Dziewica Cud

Liczba postów : 121
Data dołączenia : 02/12/2017

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Lambert Lannister on Sob Lut 10, 2018 2:57 pm

Lambert złożył ręce na piersi, czekając spokojnie, aż jego rozmówczyni odłoży książkę na półkę. W myślach zanotował, że powinien poznać również jej barta. W końcu powinien poznać jak najwięcej wysoko urodzonych, prawda?
Jestem pewien, że pani brat to dobry człowiek. Kto wie, może jego również będzie mi dane poznać.
Kiedy lady podziękowała mu za pomoc, Lannister ukłonił się lekko. Doprawdy, matka mogła być dzisiaj z niego dumna. Chociaż on sam zawsze czuł się dość nieswojo przy takich ilościach etykiety w tak niewielkich odstępach czasu. Uśmiechnął si€ lekko, kiedy dziewczyna wspomniała znowu o ślubie i turnieju.
Tak, to całkiem prawdopodobne. Będę czekał na to spotkanie z niecierpliwością — po tej krótkiej uwadze odwrócił się na pięcie, ruszając powoli w stronę jednego z wielu wyjść. — Życzę miłego dnia, lady Hightower.
avatar
Lambert Lannister

Liczba postów : 9
Data dołączenia : 17/01/2018

Powrót do góry Go down

Re: Biblioteka

Pisanie  Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach